Jak rozwijać sprawność manualną dziecka

2009-10-21 21:57:59


Jedną z bardzo ważnych umiejętności jest sprawność manualna.  Jej rozwój jest niezbędny między innymi w procesie nauki pisania. Warto więc zadbać o kształtowanie tej zdolności od najmłodszych lat.Aby kształtować sprawność manualną dziecko musi ćwiczyć mięśnie, nie tylko nadgarstka, ale też mięśnie ramion i barku. Dobrze wyćwiczona ręka zaprocentuje ładnym pismem.Ćwiczenia zaczynają się już od momentu, gdy dziecko potrafi utrzymać w rękach zabawkę. A nawet wcześniej: leżenie na brzuszku już  kształtuje mięśnie barku.  Ściskanie gumowych piłeczek, zabawek wspaniale zapoczątkują rozwój tej sprawności.Świetnie  sprawdzają się zabawy na dużym szarym papierze, gdy dziecko maluje samymi paluszkami. W ten sposób rozwija umiejętność czucia sygnałów dochodzących z własnych mięsni np. siłę nacisku. Rozwija wyobraźnie w dobieraniu kolorów. Nie ważne co namaluje, ważne jest to, że ćwiczy rączkę, a właściwie mięsnie ramion i grzbietu.

Następną zabawą sprawiającą dziecku radość, to oczywiście zabawy w piaskownicy.Dobrze sprawdza się tez zabawa, gdy mama robi ciasto, a dziecko jest obok i może wyrabiać ciasto z mąki i wody. Mąka nie jest droga, dlatego warto poświęcić jej chociażby trochę po to, aby dziecko nabywało sprawności manualnej. Dodatkową zaletą tej zabawy jest oczywiście kontakt emocjonalny z mamą lub z tatą, jeżeli ten potrafi piec ciasta. Jest jeszcze jedna korzyść z tej zabawy – dziecko, po prostu uczy się nam pomagać.Rodzice niechętnie dają dziecku plastelinę, bo potem trzeba ja sprzątać z różnych zakamarków, ale ważniejsza jest sprawność manualna niż idealny porządek w domu.Ciekawym rozwiązaniem jest też ciastolina, tyle że trochę droższa od plasteliny. Oczywiście, że nie ważny jest efekt, ale to, że dziecko ćwiczy. Nie muszę chyba przypominać, że każdy wytwór dziecka należy pochwalić. Dla 4-5 latków wycinanie obojętnie czego, no może beż przesady  bo znając fantazje i pomysłowość dzieci  potnie nam wszystko w domu.  Oczywiście w wycinaniu  też  nie chodzi o efekt, ale o ćwiczenia i rozwijanie sprawności manualnej - sprawia radość, a przy okazji  ćwiczy rączkę.

Następnie można przejść do bardziej skomplikowanych ćwiczeń, tzn. rysowanie ołówkiem, kredką. Malowanie, czy kolorowanie tzw. kolorowanek jest tez dobre. Pamiętać, jednak należy, aby dziecko nie ściskało rączki, ale rozluźniało mięśnie. Ponieważ ściśnięte mięśnie bolą, powodują napięcie, a w efekcie rączka szybko się męczy. Aby dodatkowo rozwijała się motywacja, to każde ćwiczenie powinno być dla dziecka zabawą.

Życzę wspaniałych ćwiczeń.Psycholog 
mgr Helena Zarzecka

Domowy przepis na ciastolinę:


  • 1 kg mąki (zwykłej pszennej)

  • 5 łyżek soli

  • woda


Ugniatamy mąkę, wodę i sól na jednolitą masę. Dodatkowo możemy dodać barwnik, aby urozmaić dziecku zabawę kolorami, nie jest to jednak konieczne. Z masy tej można lepić rożne kształty, ramki, pojemniczki itp. i utrwalić je susząc formę w piekarniku w 160-180 stopniach (trwa to kilka godzin, trzeba sprawdzać i uważać aby forma się nie spiekła) lub pozostawić do wyschnięcia (może to trwać nawet przeszło tydzień). Utwardzoną formę można pomalować farbkami, a po wyschnięciu pomalować lakierem - kolory będą żywsze. Pozostałą masę wkładamy do foliowego woreczka (szczelnie) i wkładamy do lodówki, w ten sposób masa będzie świeża.

 

KonkursyZobacz więcej konkursów »

Karlsson z dachu - Konkurs

Latajacy Szpieg czyli Karlsson z dachu

Znamy już zwycięzców konkursu! Sprawdź kto wygrał audiobooki wydawnictwa Jung-Off-Ska! »

Z Lunch Boxem w świat - konkurs

Konkurs rozstrzygnięty. Sprawdź kto został zwycięzcą! »

Pytania do eksperta

Masz pytania dotyczące edukacji swojego dziecka? Napisz do nas, nasz ekspert odpowie na wszystkie Twoje pytania.

zadaj pytanie »

Prenumarata ZA DARMO

Okładka Magazynu SzkolnyStart.plZapisz się do naszego bezpłatnego newslettera, a otrzymasz prawo do darmowej, rocznej prenumeraty nowo powstającego czasopisma o tematyce przedszkolnej.

  • Imiona dla dzieci
  • Bajki dla dzieci
  • Piosenki dla dzieci
  • Targi i szkolenia

Przedszkole, przedszkola. Portal edukacji przedszkolnej. Rady i porady dla rodziców, opiekunek oraz pracowników i właścicieli przedszkoli. Ekspert radzi, polecane przedszkola.